واگن لبه دار و بدون لبه

تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه

تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه - خرید تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه با بهترین قیمت - خرید عمده تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه - بهترین کیفیت و ارزانترین قیمت تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه

today جولای 19, 2024 alarm 09:21
تفاوت واگن لبه دار و بدون لبه


 قیمت ریل و واگن چگونه است ؟

در تعیین قیمت ریل و واگن عوامل مهمی موثر است. در بازار، لینرگایدها نسبت به بقیه سیستم های خطی گران تر هستند ، اما با توجه به برند سازنده ، اندازه و ابعاد ، جنس ساخت و سری تولید شده، قیمت ریل ها و واگن ها تعیین می شود. برند با کیفیت ومعتبر در بازار ایران برند تایوانی هایوین ( Hiwin ) است که بدیهی است قیمت بالاتری دارد. ریل های چینی دارای قیمت ارزان و کیفیت کمتری هستند. باید همیشه مد نظر داشته باشید که برای استعلام قیمت و یا خرید محصول مورد نیاز خود به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. ما در پارتاک صنعت مفتخریم همواره مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت را به شما ارائه کنیم.

کاربرد ریل و واگن در دستگاه های صنعتی

کاربرد ریل و واگن در دستگاه CNC، دستگاه های بسته بندی، دستگاه پرکن، دستگاه تاریخ زن، دستگاه برچسب زن، دستگاه ساخت قوطی و سایر دستگاه های صنعتی است. حرکت خطی و رفت و برگشتی در صنایع و ماشین آلات صنعتی یکی از پر تکرار ترین حرکت ها است و باید به صورت دقیق انجام شود. بنابراین برای انجام این حرکت ها باید از مکانیزم با دقت بالا و بدون خطا استفاده شود و لینیر گاید مناسب ترین قطعه برای انجام این کار است. برای مثال دستگاه CNC دارای برنامه کامپیوتری است که وقتی برنامه را به ریل و واگن cnc اعمال می کند باعث ایجاد حرکت های دقیق و بدون خطا در محورهای مختلف x,y,z می شود. این حرکت لینرگاید برای برش، حکاکی، تراش و… کاربرد دارد.

 

سایز و ابعاد ریل و واگن

موارد مهم در تعیین سایز و ابعاد ریل و واگن، طول، قطر و سایز است که بر اساس دستگاه های صنعتی مورد استفاده انتخاب می شود و این انتخاب بسیار مهم است. شرکت های تولید کننده ریل، آن ها را به صورت شاخه های ۴ متری و ۵ متری تولید کرده و به فروش می رسانند. البته می توان با در نظر گرفتن نیازمان با انجام برشکاری شاخه ها را به قسمت های کوچکتری تقسیم نمود و مورد استفاده قرار داد. قطر یا ضخامت ریل نیز در سایزهای ۱۵، ۲۰، ۲۰ و …. بر حسب میلیمتر تولید می شوند. واگن ها هم بر اساس نیاز باید با ریل مصرفی متناسب باشند. واگن ها در سایزهای ۱۵ ، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ ، ۴۰ ، ۴۵ ، ۵۵ ، ۶۵ و در دو مدل لبه دار و بدون لبه تولید می شوند.

برند های سازنده ریل و واگن ( برندهای مطرح لینیرگاید )

ریل و واگن هایی ( لینیرهایی ) که در بازار ایران به فروش می رسند محصولات کشور تایوان و یا چین هستند. برندهای تایوانی دارای کیفیت بالا و قیمت بالاتری هستند اما برای دستگاه های مهم و حساس باید از این استفاده کرد. اما برندهای چینی قیمت پایین تری دارند و برای کارهای سبک مناسب می باشند. برندهایی که در پارتاک صنعت موجود می باشد عبارتند از :

برند هایوین (HIWIN)، ساخت کشور تایوان: با کیفیت ترین لینیرگاید برای کاربری های سنگین و حساس.

TBI ، ساخت کشور تایوان ، دیگر برند با کیفیت تایوانی
HQM ، بهترین کیفیت در میان برندهای ساخت چین
tbrail ، برند چینی
FSA ، برند با کیفیت چینی

انواع ریل و واگن

انواع ریل و واگن ها معمولا بر اساس سری تولید شده شناخته می شوند که در انواع سری HG ، سری MG ، سری EG و سری RG دسته بندی می شوند. در همه سری ها از ساچمه استفاده شده است که برای بارهای سبک از ساچمه های گرد ولی برای بارهای سنگین تر ساچمه های بشکه ای به کار می رود. واگن های بشکه ای به جای ساچمه گرد از ساچمه های استوانه ای شگل استفاده می کنند که سرعت کمتری نسبت به نوع معمولی دارد اما بار تقریبا دو برابری تحمل می کند. موارد پر مصرف این نوع واگن از سایز ۴۵ به بالا می باشد. معمولا نامگداری واگن هایی که در ایران موجود هست بر اساس استاندارد شرکت هایوین می باشدو که در ذیل این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد. نامگداری مابقی برند ها هم تقریبا با همین الگو اما حروف دیگری می باشد.

سریHG

سری های معمولی به نام سری HG شناخته می شود. سری HG پر مصرف ترین نوع واگن در دنیا هستند. این مدل همان نوع ساچمه ای معمولی است بار های نسبتا سنگین و سرعت رو به بالا از مزایای این نوع واگن ها می باشد. به دوصورت HGW لبه دار و HGH بدون لبه نام گداری می شوند تفاوت نوع لبه دار با بدون لبه در نوع بستن صفحه بر روی واگن می باشد. سری لبه دار قابلیت بستن از زیر و رو دارد همچنین نیاز به مهره دارد؛ ولی نوع بدون لبه فقط از رو بسته می شود.

این واگن ها به دو سری CC یعتی طول کوتاه برای بارهای معمولی و برای بارهای سنگین تر سری HC یعنی طول بلند در نوع لبه دار و سری CA طول کوتاه و HA طول بلند برای سری بدون لبه نامگداری میشوند. برای مثال واگن ۲۵ لبه دار طول بلند به اختصار HGW25HC نامیده می شود. و واگن ۲۵ بدون لبه طول کوتاه HGH25CA می باشد. تفاوت A و C درحرف آخر این نامگداری ها به نوع رزوه پیچ روی واگن می باشد.

برای نوع لبه دار که هم قابیلیت بستن از زیر و هم رو دارد سری C و نوع بدون لبه که فقط قابلیت بستن از رو را دارد سری A می گویند. نامگذاری بقیه سری ها مشابه سری HG می باشد که ما روی بقیه موارد به اختصار توضیح می دهیم.

سری MG

این سری را معمولا به نوع مینیاتوری شناخته می شود که برای عرض های کمتر از ۱۵ میلی متر می باشد. البته طول های بزرگتر نیز موجود هست ولی موارد مصرف آن کم هستند. از موارد پر مصرف آن می توان به دستگاه های پزشکی اشاره کرد. مزایای این نوع واگن، دقت بالا و سرعت بالا می باشد ولی بار زیادی نمی تواند تحمل کند. که از عرض ۷ الی ۱۵ میلیمتر در بازار ایران موجود می باشد.

سری EG

این سری به سری سایلنت یا کم صدا و سرعت بالا معروف هستند معمولا این سری از واگن ها در دستگاه های چاپ استفاده می شود و مزایای این سری واگن ها در بی صدا بودن آن است. تعداد ساچمه های ریزتر و بیشتر دلیل این اتفاق است ولی بار های سنگین را نمی تواند تحمل کند.

سری RG

اما آخرین سری که مورد بررسی قرار می دهیم پر قدرت ترین ریل و واگن های دنیاست این مدل که همان سری بشکه ای می باشد داراری ریل قطور برای حرکت ساچمه های استوانه ای در درون خود هستند. این سری معمولا در بار های فوق سنگ مثلا دستگاه های برش سنگ استفاده می شوند. مزایای این مدل تحمل بار سنگین بالای ۱۰ تن تحمل بار های شعاعی و محوری سنگین در ابعاد کوچک مثلی ۴.۵ الی ۶.۵ سانتی متر هست.

اما سرعت کمتری نسبت به تمام سری ها دارند.شما می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ماتماس بگیرین و از مشاوره رایگان با مهندسین مجرب مجموعه پارتاک صنعت استفاده نمایید. روان کاری واگن ها دارای محفظه ورودی روغن می باشد. این محفظه به وسیله یک قطعه L مانند که درجلوی واگن قراردارد باعث می شود شما بتوانید به راحتی روغن را به ساچمه ها برسانید.

اهمیت روان کاری در ریل و واگن ها بسیار بالاست بخصوص در جاهایی که بار سنگین یا سرعت بالا مورد استفاده قرار میگیرد. نوع روان کار بهتر است دارای موارد ضد الکتریسیته و ضد سایش باشد که نیاز به روان کاری را به فواصل طولانی تری منجر می کند. همچنین حداقل از دمای بالای ۱۸۰ درجه پشتیبانی کند.

نکات مهم برای انتخاب صحیح در هنگام خرید ریل و واگن

برای خرید ریل و واگن باید با توجه به قیمت ریل و واگن و هزینه هایی که در قبال نصب و راه اندازی سیستم خطی وجود دارد موارد مهم زیر را در نظر داشته باشید و از مراکز فروش معتبر مشاوره و استعلام بگیرید :

  • توجه به برند ریل و واگن
  • توجه به نوع ماشین کاری
  • توجه به آلیاژ مورد استفاده
  • توجه به پارامتر بار
  • توجه به شرایط کاری
  • توجه به پارامتر عمر
  • توجه به شرایط نصب
  • توجه به شرایط نگهداری
  • توجه به سایز و سری ریل و واگن

چگونه میتوان برای خرید ریل و واگن اقدام کرد؟

شما برای خرید ریل و واگن صنعتی و داشتن یک انتخاب منطقی می توانید طبق یکی از روش های زیر عمل کنید:

روش سنتی از قدیمی ترین روش ها برای خرید وفروش ریل و واگن است که در آن مشتری به شکل حضوری به یک مرکز فروش ریل و واگن مراجعه می کند. در این روش خریدار می تواند تمام بخش های محصول را موردبررسی قرار دهد و از سالم بودن ریل مورد نیاز و واگن مصرفی خود اطمینان حاصل کند و با پرداخت هزینه محصول را خرید کند. شما نیز می توانید به صورت حضوری برای خرید ریل و واگن در اصفهان و تهران به دفاتر ما مراجعه کنید.

روش دوم این است که مشتری در اینترنت به دنبال مرکز فروش ریل و واگن بگردد و خرید خود را به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام دهد. در این روش لازم است که مشتری حتماً به سابقه فروشگاه و اعتبار آن توجه کند. در اکثر سایت های فروش ریل و واگن برای کاربران امکان مشاهده مشخصات فنی محصول، قیمت ریل و واگن صنعتی، برند و بسیاری موارد دیگر وجود دارد تا مشتریان به راحتی بتوانند مقایسه کنند و بهترین گزینه ممکن را برگزینند.

ریل و واگن ها از چه قطعاتی تشکیل شده اند و چگونه کار میکنند؟

ریل و واگن مجموعه ای است از ریل منحنی که واگن با استفاده از ساچمه ها درون آن حرکت می کند. واگن ها به دو صورت ساچمه ای و بشکه ای هستند. که در طول ها و اندازه های مختلف از عرض ۱۵ الی ۶۵ سانتی متر در بازار ایران موجود می باشند. ریل ها دارای یک شکل منحنی برای حرکت واگن ها درون خود می باشد این انحنا و قوس باعث میشود که ساچمه ها با کمترین اصطحکاک به راحتی و با دقت بالا درون ریل به حرکت بپردازند.

جنس ریل معمولا از فولاد با سختی بالای CK45 وروکش کروم یا استیل می باشد که این روکش باعث افزایش طول عمر ریل در برابر خوردگی و آب و اسید می شود. و همچنین کمک می کند تا ساچمه ها دچار خوردگی کمتری شوند و اصطحکاک کمتری ایجاد می کند. بیشترین تفاوت ریل ها از نظر قیمت به کبفبت آبکاری بستگی دارد که معمولا صنعتگران به ریل خیلی توجهی نمی کنند در حالی که جنس و نوع آبکاری آن می تواند بازده و طول عمر دستگاه را چندین برابر کند و همچنین صافی سطح و کیفیت بالای آبکاری باعث می شود دقت عملکرد بالا و لقی را به حداقل برساند.

پیشنهاد گروه صنعتی پارتاک به صنعت گران عزیز این هست که جنس ریل را بررسی کنند و با دقت بیشتری به دنبال کیفیت بالای ریل باشند. واگن ها دارای شبکه ی از ساچمه ها هستند که درون محفظه ای به صورت رفت برگشت حرکت می کنند. این ساچمه ها به صورت نواری برای آسان تر کردن رفت و برگشت واگن قرار دارند. ساچمه ها معمولا از جنس CK45 و روکش استیل ضد زنگ ۳۰۴ می باشد.

این جنس باعث می شود طول عمر ساچمه در نتیجه واگن و دستگاه شما افزایش پیدا کند. همچنین قادر به تحمل بارهای سنگین باعرض کمتر از ۱۰ سانتی متر یعنی عدد شگفت آور ۵تن در سایز های بالا مثلا واگن ۶۵ می باشد. برای بارهای بالاتر از نوع بشکه ای که دارای ساچمه های استوانه ایست می توانید استفاده نمایید.

 


category کیفیت برتر ضمانت کیفیت محصول
diamond سابقه درخشان بیش از سال ها درخشش
line_style زیبایی همراه کارایی زیبایی ظاهری و حفظ تقارن و تناسب
desktop_windows نرم افزار فارسی نرم افزار فارسی تحت ویندوز