کرش سنسور یا سنسور جلوگیری از برخورد قطعه با تورچ پلاسما

کرش سنسور یا سنسور جلوگیری از برخورد قطعه با تورچ پلاسما

 

سنسور جلوگیری از برخورد قطعه با تورچ پلاسما یا crash sensor  (کرش سنسور)برای پیشگیری از شکستن تورچ برش پلاسما طراحی شده است.از آنجا که تورچ برش قیمت بالایی دارد حفاظت از آن ضرورت پیدا میکند.

در هنگام برشکاری برخی اوقات قطعه برش خورده بجای افتادن زیر میز در حالتی قرار میگیرد.  که نیمی از آن بالای ورق قرار دارد . تورچ برش زمانیکه برای بریدن قطعه بعد حرکت میکند با آن برخورد کرده و باعث شکستن آن میشود.

در سیستمهای مجهز به کنترل ارتفاع اتوماتیک به روش آی اچ اس میتوان از همان سنسورهای کنترل ارتفاع بعنوان کرش سنسور استفاده نمود.

روی هد پلاسما در سمت چپ تصویر مکانیزم کرش سنسور نصب گردیده است.

روشهایی برای پیشگیری از این مشکل اندیشیده شده است.یک روش نصب سنسورهایی در اطراف تورچ می باشد که با کمترین فشار به تورچ، به حالت کلید امرژنسی عمل میکنند .

و ضمن قطع حرکت دستگاه باعث بالا رفتن تورچ میگردد.دستگاه در حالت استندبای قرار میگیرد تا اپراتور نصبت به رفع عیب اقدام نماید.این سنسورها معمولا با پیچهای فنری تنظیم میشوند تا نسبت به چه مقدار فشار عمل کنند.

راهکار دیگر استفاده از مکانیزمهای مکانیکی مگنتی میباشد.در این روش محل اتصال تورچ با بالابر با یک مگنت وصل میباشد.درصورت ضربه خوردن تورچ ،تورچ از بالابر جدا میگردد.البته این روش از آنجا که بازهم شامل ضربه مکانیکی به تورچ میباشد خیلی مورد تایید نیست.

اگر تصمیم به تجهیز دستگاه خود به کنترل ارتفاع اتوماتیک پلاسما دارید اینجا را ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *