ماشین آلات CNC برش لیزر

لیزر

دستگاه برش لیزر یکی از جدیدترین محصولات برنا ابزار میباشد این دستگاه با فن آوری ND-YAG هزینه برشکاری بسیار پایین دارد و در مقایسه با سایر فن آوری ها، مانند لیزر CO2 و یا لیزر دایود از حجم سرمایه گذاری و هزینه برشکاری پایین تری برخوردار است و قادر است انواع فلزات را با سرعت بسیار زیاد برشکاری کند.

انواع لیزرهای برش ورق آهن

1- لیزر CO2 ( گازی )

ماده فعال این نوع لیزرها بر پایه گاز می باشد که با تلفیق با گاز دی اکسید کربن که باعث تحریک الکتریکی می گردد لیزر بوجود می آید. طول موج این نوع لیزرهای 10604nm می باشد که علاوه بر فلزات مناسب برای برش غیر فلزات مانند چوب _  پلاستیک و غیره نیز می باشد. این نوع لیزرها کیفیت برش خوب و تاثیر خوبی دارند ولی نسبت به لیزر نوع جامد در ضخامت های پایین تر از 5 میلی متر هزینه تولید بسیار زیاد تری بدلیل طول عمر کمتر قطعات بکار رفته و استفاده از گاز دی اکسید کربن است که باعث می شود در حدود 3 برابر لیزرهای جامد هزینه داسته باشد.

مزایا :

برش غیر فلزات

کیفیت برش بالا در تمام ضخامت ها

سرعت برش بالا

تاثیر حرارتی کم

 2- لیزر ND:YAG ( جامد )

این نوع لیزرها هم مانند لیزرهای CO2 عمل می کنند با این تفاوت که ماده فعال کننده در این نوع لیزرها جامد ND:YAG می باشد. طول موج در این لیزرها 1064nm می باشد.

3- لیزر فایبر

فرایند انتقال نور لیزر در این نوع ماشین آلات لیزر توسط آینه ها و عدسی نیست. بلکه توسط کابل های فیبر نوری می باشد.

اصول کلی تولید لیزر در این لیزرها هم همانند لیزرهای قبلی یکسان می باشد با این تفاوت که در دو نوع لیزر قبلی برای انتقال نور لیزر از آینه ها و عدسی استفاده میکنیم اما در این نوع لیزرها از کابل های فایبر جهت انتقال نور لیزر به هد برش استفاده می شود.

مزایا :

سرعت بسیار بالا در ضخامت های پایین

کاهش انرژی مصرفی با اثر بیشتر

کیفیت برش بالا

تولید زیاد و هزینه تولید پایین

هزینه نگهداری پایین و طول عمر قطعات مصرفی بالا

نیاز به تنظیم شوندگی و یا تعویض لامپ و یا تیوب ندارد.

مقاله “کاربرد برش لیزر در سه بعدی سازی و معماری”