Home / اخبار / کاربرد دستگاههای cnc

کاربرد دستگاههای cnc

کاربرد دستگاههای cnc

برای اشنایی با انواع استفاده و کاربردهای دستگاه cnc بهتر است اول دستگاه سی ان سی را معرفی کنیم تا بدانیم کاربرد این دستگاه چیست؟

اگر بخواهیم در مورد کارآیی و گستردگی کار با ماشین هایی چون دستگاه cnc، دستگاه برش لیزر، دستگاه وایرکات و … اطلاعاتی کسب کنیم، اولین گام این است که فواید و موارد کاربرد این ماشین آلات را مورد واکاوی و تحقیق قرار دهیم. در حقیقت هر چقدر اطلاعات فنی پیرامون این ماشین ها قابل مطالعه و در دسترس باشند، با این حال بدون اطلاع از اینکه انگیزه و دلیل اصلی استفاده از وسیله ای مانند دستگاه برش لیزر یا دستگاه شامل چه مواردی است، آن میزان اطلاعات بدست آمده بیهوده و فراموش شدنی هستند. به همین دلیل است که گفته می شود علوم صنایع بدون مطالعات میدانی و کاربردی، چندان تاثیری در ارتقای دانش و تجربه ی علاقمندان نخواهند داشت.

دلایل استفاده از دستگاه CNC، چرا سی انسی بهترین انتخاب شماست؟

در هر کارگاه کوچک و بزرگ صنعتی و فنی مهندسی، سه عامل و معیار بسیار مهم در راستای بهبود شرایط تولید و آماده سازی محصول، مد نظر کارفرما قرار می گیرد: دقت، سرعت و هزینه! البته اگر قصد داشته باشیم به طور دقیق تر به موضوع بپردازیم، این معیارها به مدیران میانی ابلاغ و گوشزد می گردند.

مدیران میانی سازمان یا کارگاه نیز (از جمله مدیر برنامه ریزی تولید، مدیر کنترل تولید و همچنین مدیر کنترل کیفیت) نقش مستقیم تری در تصمیم گیری و تغییر روش ها دارند. این تغییر روش ها، به منظور اجرای خواسته های کارفرما در اعمال همان سه ملاک ذکر شده، یعنی هزینه (قیمت تمام شده)، ظرافت و دقت، و راندمان بالا در کوتاه ترین زمان (سرعت) خواهند بود.

برخی از تغییرات در هر واحد صنعتی، شامل تغییر فرآیندها و ترتیب کار، تعداد نفرات و همچنین دستورالعمل های شغلی پرسنل است. برخی دیگر از تغییرات نیز شامل ایجاد تحولات کوچک و بزرگ در امکانات سخت افزاری کارگاه و واحد مورد نظر است.

به معنای واضح تر، لازم است تا یک یا تعدادی از ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید، به روز رسانی یا با ماشین آلات مدرن تر جایگزین شوند. یکی از مهم ترین و پر طرفدار ترین این ماشین آلات مدرن، همان دستگاه cnc است.

تمام زمینه های استفاده از ماشین cnc، برای برآورده کردن همان سه عاملی است که کارفرما برای بهبود فعالیت خود مدنظر قرار می دهد. دستگاه cnc می تواند در فاصله ی زمانی کوتاه، عملیات مورد نیاز را انجام دهد. به دلیل برخورداری از قطعات، بازوها و سیستم های هوشمند و دیجیتال، عملیات انجام شده با دقت و رعایت تلرانس ها و محدوده های انطباقی بسیار حساس به پیش می رود.

همچنین با وجود سیستم کنترلی کامپیوتری، استفاده از دستگاه cnc از دوباره کاری ها و نواقص فرآیند جلوگیری خواهد کرد. در نتیجه عملیات با صرف زمان کمتر و دقت بالاتر، موجب کاهش هزینه های تولید یا آماده سازی خواهد شد.
دلیل آنکه مدیران برنامه ریزی و کنترل آمار و کنترل کیفیت، هر سه برای تصمیم در خرید و راه اندازی دستگاه cnc یا تجهیزات بهبود سرعت و دقت فرآیند تولید دخیل هستند، همین مزایای مرتبط با حوزه ی کاری این افراد است.

با کمی دقت در اشیاء و محصولات و قطعات مورد نیاز روزمره، متوجه می شویم که بخش قابل توجهی از تولیدات صنعتی، توسط دستگاه های دقیق و سریع هوشمند ساخته شده و یا مورد عملیات حکاکی و برش قرار گرفته اند. برای نمونه، جعبه ها و لوازمی که در امر تبلیغات به عنوان هدایای فانتزی ارائه می شوند، تحت عملیات دستگاه cnc یا دستگاه برش و حکاکی لیزر قرار گرفته اند.
از جمله شاخه های صنعت که بهره ی فراوانی از انواع قابلیت ماشین آلات برش داشته و دارد، صنایع ماشین سازی، قالب سازی و مدل سازی هستند. بدون استفاده از دستگاه CNC یا لیزر، این مشاغل نمی توانند سفارشات مشتریان خود را با دقت و در زمان مورد نظر تحویل دهند. به ویژه اینکه در صورت ایجاد اختلال و کاستی در کیفیت محصول خروجی، و عدم انطباق با تلرانس های معیار، مشکلات بعدی نیز بروز خواهد کرد.

مثلا تجهیزی که قرار است مونتاژ و در ساخت ماشین دیگری جای گذاری شود، کارآیی لازم را نخواهد داشت. همچنین اگر ابعاد و اندازه های قالب های و ماشین کاری شده، آنچنان که باید دقیق و در حدود تلرانس معیار نباشند، پس از فرآیند ریخته گری، سبب تولید محصولی با کیفیت سطحی پایین خواهند شد.

کاربرد دستگاه CNC

از دیگر زمینه های استفاده ی دستگاه CNC ، می توان به چوب و صنایع وابسته آن اشاره کرد. یکی از توانمندی های این دستگاه ها، کار بر روی متریال یا مواد غیر فلزی است. این قابلیت البته با تغییر در مته ها و همچنین اعلام دستورات کاری لازم به دستگاه محقق می شود. ایجاد نقوش گوناگون بر روی صفحات چوبی، برش قطعات و … با هدف مصرف در مبلمان، دکوراسیون و اشیاء تزئینی، توانایی این نوع ماشین آلات است. این توانایی با استقبال بسیاری از کارفرمایان عرصه ی صنایع چوبی مواجه شده و بازار فروش این تجهیزات شگفت انگیز را گسترش داده است.

اگر پانزده یا بیست سال پیش سوالی در مورد دستگاه سی ان سی می شد ، شاید خیلی کم حتی در میان صنعتگران و آشنایان به حوزه ی مسائل فنی این دستگاه ها کسی می توانست پاسخی کامل و قابل قبول به مشتریان عرضه کند. چرا که در آن زمان انواع ماشین آلات کوچک و بزرگ فعال در کارگاه ها و کارخانجات مختلف ، شامل ماشین آلات مکانیکی و یا نیمه اتوماتیک بودند.
امور تراش و براده برداری سطحی تا جای ممکن توسط دستگاه های فرز انجام می گرفت و این ماشین آلات نیز به ویژه آنهایی که ساخته کشورهایی همچون آلمان بودند، می توانستند نیازها و مطالبات مختلف صنعتگران و اهالی حوزه ی فنی را پاسخگو باشند.

از طرف دیگر، تنوع و تفاوت انواع رشته ها و حوزه های فعالیت های صنعتی چنان گسترده شده که بخشی از نیازها می بایست توسط دستگاه های پیشرفته تر و کارآمدتری انجام گردند.

 

مزیت های دستگاه سی ان سی

یکی از مهم ترین این مزیت ها، همان گونه که اشاره شد، توانایی کار بر روی متریال های مختلف غیر فلزی است. در واقع این توانایی چنان پر منفعت و مورد استقبال بوده که امروزه در بسیاری از شاخه های صنایع غیر فلزی حتی کار بر روی سنگ و شیشه نیز از دستگاه cnc استفاده می شود.
به عنوان یادآوری، کمک به ساخت ماکت های کوچک غیر فلزی از ساختارها و قطعات بزرگ و پیچیده، یکی از مهم ترین کاربردهای دستگاه cnc به شمار می رود. چرا که به این ترتیب می توان از هزینه ها و خسارات احتمالی ناشی از ساخت نمونه ی اصلی، تا حد زیادی جلوگیری کرد.
یکی دیگر از مزایا، سرعت عمل نسبتا مطلوب دستگاه cnc در انجام عملیات محوله است. با توجه به مکانیزم پیچیده و خودکار، این ماشین آلات می توانند عملیات های نسبتا خاص و گوناگونی را در مدت زمان قابل قبولی بر روی قطعه یا تجهیز مورد نظر پیاده سازی کنند.
در واقع مزیت سرعت برای تولیدکنندگان و صنعتگران از آن جهت مهم است که می توانند در مدت زمان واحد، تناژ یا تیراژ تولیدی خود را افزایش داده و در نتیجه ظرفیت تولیدی خود را ارتقا دهند. همچنین سرعت بالا می تواند در کاهش هزینه هایی از جمله میزان ساعت-نفر و برخی از هزینه های ثابت تابع زمان از جمله انرژی، تا حد زیادی منجر صرفه جویی شود.

یکی دیگر از قابلیت های مهم دستگاه سی ان سی ، دقت بالای آنهاست. در واقع یکی از اصلی ترین و قابل اتکا ترین موضوعات مورد توجه کاربران و کارفرمایان در مورد قطعات و سطوحی که نیاز به تراش یا برش و تغییر شکل دارند، حساسیت و دقت بالای مورد نیاز برای پیاده سازی طرح از پیش تعیین شده است.

در نتیجه نمی توان انتظار داشت که ماشین آلات مکانیکی بتوانند تلرانس ها و حساسیت ها و همچنین تنوع طرح و نقش های لازم را پیاده سازند. از طرف دیگر، دقت کار این دستگاه ها باعث می شود هزینه ها و زمان ناشی از دوباره کاری و رفع ایرادات برای سفارشات و عملیات های پیچیده نیز تا حد زیادی کاهش یابد.

از سوی دیگر، دقت بالای دستگاه cnc موجب می شود تا اختیار کارفرما و صاحب دستگاه برای پذیرش سفارشات حساس و ظریف بالاتر رفته و نگرانی و استرس کمتری بابت این موضوع داشته باشد.
از جمله دیگر قابلیت منحصر به فرد دستگاه cnc، توانایی کنترل عمیات است. در مجموع، مورد کنترل را می توان یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین موارد پیشرفت دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی دانست. چرا که این دستگاه ها با برخورداری از سیستم های دیجیتالی، توانسته اند به خوبی از قابلیت کنترل عملیات نیز برخوردار گردند.
این موضوع علاوه بر انجام کار بی نقص بر روی قطعه، ضریب ایمنی دستگاه را نیز بالا برده و می تواند از وقوع بسیاری از حوادث جلوگیری کند.

متاسفانه عدم شناخت عمومی جامعه نسبت به دستگاه CNC، باعث شده است که در بسیاری از موارد کاربرد دستگاه سی ان سی نادیده گرفته شده و تحت شعاع قیمت آن قرار گیرد. ولی حقیقتاً بسیاری از این قضاوت ها در مورد این دستگاه شگفت انگیز اشتباه و سطحی بوده و حتی برخی از آن‌ها کاملاً متناقض هستند. به عنوان یک شخص فعال در زمینه دستگاه‌های صنعتی مانند دستگاه CNC و دستگاه برش لیزر، تصمیم گرفتم که امروز کاربرد این دستگاه را  از جهات مختلف بررسی کنیم.

حالا با کمی اغماض این شانس به برخی از کارگاه‌ها داده می‌شود که از یک دستگاه در برخی حوزه‌های غیر تخصصی هم استفاده کنند. حتی برخی ادعا می‌کنند که در این مورد هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. در واقع این یک اشتباه بسیار بزرگ است که به طور ویژه کاربرد دستگاه CNC را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بحث کار با این دستگاه‌ها دو موضوع مهم وجود دارد. موضوع اول، طول عمر دستگاه و نحوه نگهداری از آن است. اگر از یک دستگاه تخصصی در یک حوزه غیرتخصصی استفاده شود، بدون شک باعث صدمه به بخش‌های مختلف آن شده و طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهد.

موضوع دوم، گرفتن کارایی و بازدهی مناسب از دستگاه است. اگرچه ممکن است شما از یک دستگاه CNC مربوط به مواد اولیه سخت برای مواد نرم‌تر استفاده کنید و همان کارایی را از آن بگیرید، اما به خاطر داشته باشید که این موضوع بر روی کارایی و بازدهی دستگاه CNC تأثیر منفی گذاشته و به نوعی نرخ بازگشت سرمایه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کارایی دستگاه CNC

متاسفانه عدم شناخت عمومی جامعه نسبت به دستگاه CNC، باعث شده است که در بسیاری از موارد کارایی دستگاه CNC نادیده گرفته شده و تحت شعاع قیمت آن قرار گیرد.

ولی حقیقتاً بسیاری از این قضاوت ها در مورد این دستگاه شگفت انگیز اشتباه و سطحی بوده و حتی برخی از آن‌ها کاملاً متناقض هستند. به عنوان یک شخص فعال در زمینه دستگاه‌های صنعتی مانند دستگاه CNC و دستگاه برش لیزر، تصمیم گرفتم که امروز کارایی دستگاه CNC را از جهات مختلف بررسی کنیم.

کارایی دستگاه CNC از دو منظر متفاوت

قبل از هر چیز، کارایی در زبان فارسی می‌تواند معنی بازدهی داشته باشد و در برخی موارد به معنی کاربرد و تأثیر دستگاه یا کالای مورد نظر. پس ما هم همین کار را انجام میدهیم و کارایی دستگاه CNC را از دو جهت مختلف بررسی می‌کنیم.

دیدگاه اول: کارایی و بازدهی دستگاه CNC

وقتی که شما برای خرید دستگاه cnc اقدام می‌کنید، ممکن است یک دستگاه CNC رومیزی را انتخاب کنید یا به سراغ یک دستگاه CNC صنعتی بروید. بنابراین برای انجام هر هدفی، در این دستگاه‌ها  مدل های  متفاوتی وجود دارد و شما می‌توانید بهترین انتخاب را برای هدف خود داشته باشید.

گزینه انتخاب ما در خرید این دستگاه‌ها فقط بحث اندازه نیست. دستگاه CNC یعنی یک دستگاه هوشمند برای کار بر روی مواد مختلف. این دستگاه توسط یک نرم افزار با کنترل عددی هدایت می‌شود. در کنار این نرم افزار، یک سیستم حرکتی بسیار پیشرفته تعبیه شده که به کمک محورها و اسپیندل هدایت می‌شود.

پس اگر ما بخواهیم یک نمونه کار دو بعدی یا سه بعدی را برش دهیم، این خصوصیات دستگاه CNC به کمک ما می‌آید و می‌توانیم ادعا کنیم که کارایی دستگاه CNC مناسب و ایده آل است.

مورد سومی که در کارایی و بازدهی نقش مهمی دارد، اپراتور دستگاه CNC و روش نگهداری از دستگاه است. اپراتور یا تکنسین به کسی گفته می‌شود که آموزش‌های کامل و لازم برای کار با این دستگاه‌ها را دیده باشد.

این اپراتور وظیفه تعمیر و نگهداری دستگاه را نیز برعهده دارد. بنابراین طبیعی است که هرچه این شخص مهارت بالاتری داشته باشد و بتواند بهتر از این دستگاه استفاده کند، بازدهی دستگاه CNC نیز به تبع آن افزایش می‌یابد.

دیدگاه دوم: کارایی دستگاه CNC از نگاه تخصصی بودن

وقتی که تصمیم داریم یک کارگاه راه اندازی کنیم و به عنوان منبع کسب درآمد از آن استفاده کنیم، بعد از مشخص کردن مکان، باید مشخص کنیم که قرار است بر روی چه ماده‌ای کار کنیم و محصول ما چیست. در واقع این مهمترین و اصلی‌ترین تصمیم ماست که بسیاری از گامهای بعدی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر تصمیم داشته باشیم که از دستگاه CNC استفاده کنیم، از بین صنایع چوب، صنایع فلزی، صنایع سنگ و صنایع شیشه باید یک مورد را انتخاب کنیم.

  • دستگاه CNC چوب برای حوزه چوب و ام دی اف؛
  • دستگاه CNC سنگ برای صنایع سنگ و مصنوعات سنگی؛
  • دستگاه CNC فلز برای کار بر روی فلزات و آلیاژها در صنایع مختلف؛
  • دستگاه CNC شیشه برای کار بر روی شیشه و خانواده‌های با درجه سختی مشابه.

حالا با کمی اغماض این شانس به برخی از کارگاه‌ها داده می‌شود که از یک دستگاه در برخی حوزه‌های غیر تخصصی هم استفاده کنند.

حتی برخی ادعا می‌کنند که در این مورد هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. در واقع این یک اشتباه بسیار بزرگ است که به طور ویژه کارایی دستگاه CNC را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بحث کار با این دستگاه‌ها دو موضوع مهم وجود دارد. موضوع اول، طول عمر دستگاه و نحوه نگهداری از آن است. اگر از یک دستگاه تخصصی در یک حوزه غیرتخصصی استفاده شود، بدون شک باعث صدمه به بخش‌های مختلف آن شده و طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهد.

موضوع دوم، گرفتن کارایی و بازدهی مناسب از دستگاه است. اگرچه ممکن است شما از یک دستگاه CNC مربوط به مواد اولیه سخت برای مواد نرم‌تر استفاده کنید و همان کارایی را از آن بگیرید، اما به خاطر داشته باشید که این موضوع بر روی کارایی و بازدهی دستگاه CNC تأثیر منفی گذاشته و به نوعی نرخ بازگشت سرمایه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که کارایی دستگاه CNC تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که برخی از آنها تخصصی و برخی نیز غیرتخصصی هستند. عملکرد دستگاه در برابر هر کدام از مواد و همچنین در انجام وظایف ذاتی تعریف شده برای آن، در قالب کارایی و بازدهی شناخته می‌شوند. بنابراین در خرید دستگاه CNC به این موضوع توجه داشته باشید و سعی کنید که آن را به عنوان یک الگوی اصلی در خرید دستگاه در نظر بگیرید.

 

About BORNACNC

Check Also

انرژی چین یا انرژی گاید چیست؟

انرژی چین یا انرژی گاید چیست؟ از انرژی چین و انرژی گاید ها برای انتقال …

قالب وردپرس