Home / اخبار / اصول نگهداری اسپیندل آبخنک

اصول نگهداری اسپیندل آبخنک

اصول نگهداری اسپیندل آبخنک

اسپیندل آبخنک بخصوص  در دستگاههای سی ان سی سنگ کاربرد فراوانی دارد.اما در استفاده از آن میبایست نکاتی را لحاظ کرد.در نظر گرفتن این نکات باعث طول عمر بیشتر و هزینه کمتر خواهد شد.برخی از این نکات را در ادامه ذکر مینماییم.

اسپیندل آب خنک چیست؟

یک اسپیندل آب خنک اسپیندلی است که در آن عامل خنک کننده مایعی است که در یک سیستم بسته در گردش میباشد.این اسپیندلها بدلیل آب بندی بهتر بیشتر در دستگاههای سنگ استفاده میگردند.

در سیستم خنک کاری این اسپیندلها معمولا از آب استفاده میگردد.سیستم باید شامل یک مخزن آب باشد .پیشنهاد میگردد این مخزن حدود 100 لیتر باشد.

برای خنک کاری آب برگشتی از یک رادیاتور کوچک استفاده میگردد.پشت این رادیاتور یک عدد فن برای خنک کاری استفاده میگردد.میتوانید از سیستمهای فن و رادیاتور بسیاری از خودروها که در بازار موجود هستند برای اینکار استفاده نمایید.

نکته مهم استفاده از آب مقطر برای این سیستم است.رسوب در لوله ها و اسپیندل عامل مهمی برای تخریب این نوع اسپیندلها میباشد. که باعث میگردد حجم آب مورد نیاز برای خنک کاری به اسپیندل نرسد.

همینطور توجه شود که دراین آب مقطربه میزان حداقل سی درصد از ضد یخ استفاده شود تا در زمستان باعث ترکیدگی قسمتهای سیستم نگردد.

در کل این سیستم مشابهت زیادی با سیستم خنک کننده اتومبیل دارد.در برخی از اسپیندلهای با کیفیت حتی سنسور دما نیز نصب شده . شما میتوانید با وصل آن به ورودی امرژنسی کنترل در صورت داغ شدن اسپیندل سیستم را قطع نمایید.

از هر اسپیندلی که استفاده میکنید دقت نمایید تا آب را بر روی قطعه کار تنظیم نمایید،تنظیم آب بر روی تیغ فرز احتمال بالا کشیدن آب در بلبرینگها را افزایش میدهد.در برخی اسپیندلها مثل اچ اس دی سیستم دمش هوایی وجود دارد که باعث میشود آب به بلبرینگها نرسد.این سیستم در دستگاههای برناابزار نیز بکار گرفته شده است.

مقاله اسپیندل موتور چیست؟را بخوانید.

About مجتبی دلشاد

از سال 1386 تا کنون مشغول کار در زمینه دستگاههای سی ان سی هستم.تلاش میکنم تجربیات خودم را در اختیار هر کسی که به آنها نیاز دارد قرار دهم.

Check Also

آموزش نرم افزار اتوکد

آموزش نرم افزار اتوکد-ویدیوهای مفید

نرم افزار اتوکد محصولی پر طرفدار  از شرکت autodesk است که کاربرد آن طراحی دو …

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس